-->
Skip to content ↓

Staff List

Academic Year 2020 to 2021


Head

Mrs Sue Knox
MEd MBA BA(Hons)

Deputy Head

Mr Felix Macdonald
BA (Hons) PGCertEd

 

Senior Leadership Team

  • Mrs Sue Knox BA(Hons) MBA MEd Head
  • Mr Felix Macdonald BA (Hons) PGCert Ed Deputy Head 
  • Mr John Wilson MEd BA (Hons) PGCE Head of Senior Section and Deputy DSL
  • Mrs Rebecca Green BSc (Hons) PGCE Head of Prep and Pre-prep and Deputy DSL
  • Mr Alex Seeley MEd BA(Hons) PGCE Director of Teaching and Learning
  • Mr Tom Southee BA (Hons) PGCE Head of Safeguarding (DSL) & Digital Strategy
  • Mr Christopher Finill BSc (Hons) Chartered Accountant Finance Bursar
  • Mr Keith Stacey Operations Bursar
  • Mrs Caroline Instone BA (Hons) PGCE OCR Level 5 SpLd SENCO Head of Learning Development

Pre-prep Staff Team

  • Mrs Rebecca Green BSc (Hons) PGCE Head of Prep and Pre-prep
  • Miss Becky Able BA (Hons) PGCE Year 2 Teacher
  • Mrs Gill Crabtree BA (Hons) PGCE Literacy Support and Pre-prep Support Specialist
  • Mrs Penny Henry MEd (Early Years), BA (Hons), Mont Dip Int. Head of EYFS Reception Teacher
  • Mrs Natalie Lennon Classroom Assistant
  • Miss Hannah Munro Foundation Degree in Early Years Deputy Nursery Manager
  • Mrs Michele Ragless DipRSA Nursery Manager
  • Mrs Nicole Richmond  CACHE Level 3 Diploma Teaching Assistant
  • Mrs Samantha Plumbridge BTec National Early Years  Teaching Assistant
  • Miss Lisa Walpole BA (Hons) PGCE NNEB   Year 1 Teacher

Prep Staff

Prep Leadership Group
  • Mrs Rebecca Green BSc (Hons) PGCE Head of Prep and Pre-prep
  • Mr Rob Ellarby BA(Hons) QTS Deputy Head Prep & Pre-prep (Academic)
  • Mr Christopher Wright MRes MA (Hons) PGCE Deputy Head of Prep & Pre-prep (Pastoral) and Deputy DSL
Prep Staff
  • Mr Rob Ellarby BA(Hons) QTS  PrepTeacher, Prep Mathematics Co-ordinator
  • Mr Sam Gritton BA (Hons) QTS Prep Teacher
  • Mrs Alisoun Lock BEd (Hons) Prep Teacher
  • Mrs Caroline Nicholson BA (Hons) QTS Prep Teacher
  • Mrs Polly Nicholson BA (Hons) PGCE Prep Teacher
  • Miss Sarah Nott BA (Hons) QTS Prep Teacher
  • Mr Christopher Wright MRes MA (Hons) PGCE  Prep Teacher 

Senior Staff Team

  • Mr Damian Allen BA (Hons) PGCE Head of Geography
  • Miss Priya Anand BA (Hons) PGCE Head of English
  • Miss Laura Barnes BA (Hons) PGCertEd Teacher of Music
  • Mr Andrew Boden BSc (Hons) PGCE QTS Teacher of Computer Science and Science
  • Mrs Pilar Cabanes BEd (Hons) BA (Hons) PGCE Teacher of Modern Foreign Languages
  • Mrs Emma Coackley BSc (Hons) PGCE Head of Mathematics
  • Mrs Mariette Douglas BA (Hons) PGCE Teacher of English
  • Miss Laura Fellous MA PGCE Teacher of Modern Foreign Languages
  • Miss Emily Francis BA (Hons) PGCE MEd ARAD DDE Imperial Ballet  Head of Modern Foreign Languages
  • Mrs Margarita Gonzalez-Belda MA Foreign Language Assistant (Spanish), EAL Support
  • Mr Matthew Green BSc (Hons) QTS Teacher of Physical Education,  Head of Activities
  • Mr Graham Herbert BA (Hons) Director of Sport
  • Mrs Sam Honey BA (Hons) GSA Acting Diploma Performing Arts Teacher
  • Mr Thomas Kaye BA (Hons) Music Graduate Assistant
  • Mrs Helen Kerr BA (Hons)  Art and DT Technician
  • Mrs Louise LaCroix BEng (Hons) PGCE Teacher of Mathematics, Head of Careers
  • Mr Dale Lodge MEd MA BA (Hons) QTS Teacher of History, D of E Manager
  • Mr Felix Macdonald BA (Hons) PGCertEd Deputy Head, Teacher of RS
  • Mrs Amelia McEwan BSc (Hons) Foreign Language Assistant (French)
  • Mr Ben Monk BSc (Hons) PGCE Teacher of Mathematics
  • Mr Tom Orme BA (Hons) Sports Assistant
  • Mrs Fiona Punter BA (Hons) PGCE Teacher of English
  • Mr Nicholas Rye MA DipMUS (GSMD) PGCE Director of Music and Performing Arts
  • Mr Alexander Seeley MEd BA (Hons) PGCE  Director of Teaching and Learning, Head of History
  • Mrs Michelle Shaw MSc BSc (Hons) Science Technician
  • Mrs Pauline Southee BA (Hons) PGCE Teacher of English
  • Mr Tom Southee BA (Hons) PGCE Head of Safeguarding (DSL) & Digital Strategy, Teacher of English
  • Miss Lucy Spence Sports Assistant
  • Mrs Gillian Tattan-Robb MChem (Hons) PGCE Head of Science
  • Mr Michael Usher MA BEd (Hons) Head of Design Technology
  • Mrs Ellen Vermeulen BSc (Hons) QTS Teacher of Science
  • Miss Emma Vernon BA (Hons) Senior Girls Sport Coach
  • Miss Josie Vickers BSc (Hons) PGCE Head of Girls' Games, Teacher of Physical Education
  • Mr Michael Watson BA (Hons) PGCE Head of Art and Design
  • Mr John Wilson MEd BA (Hons) PGCE Head of Senior Section, Examinations Officer, Teacher of Geography
  • Mr Adam Wyllie BSc (Hons) PGCE QTS Teacher of Science, Co-ordinator of SMSC & Stretch & Challenge, D of E Manager

Learning Development Department

  • Miss Laura Barnes BA (Hons) PGCertEd Learning Development Assistant
  • Mrs Sue Goldsmith BA(Hons), Level 7 DipSpLD Learning Development Tutor
  • Mrs Caroline Instone BA (Hons) PGCE Level 5 SpLd SENCO, Head of Learning Development
  • Mrs Louise Kent BSc (Hons), Level 5 DipEd SEN  Senior Specialist Mathematics Tutor
  • Mrs Tracey Meredith BSc (Hons) Occupational Therapist
  • Mrs Sara Trevelyan OCR Level 7 Co-Head of SenioLearning Development

Peripatetic Teachers

  • Miss Laura Barnes BA (Hons) PGCertEd Voice
  • Mr Daniel Beale BMus (Hons) LRAM Guitar
  • Mrs Hannah Blunden MA BMus (Hons) Viola and Violin
  • Mr Laurence Hall Percussion
  • Mr Thomas Kaye BA (Hons) Piano and  Music Theory
  • Ms Lisa Lee RAD ISTD Dance
  • Miss Lindsay Macaulay MA ARCM DipEd Piano, Music Theory and Choir
  • Mr Laurie Meyer-Thomas Drums
  • Mr Andrew Nash GLCM Brass
  • Mr Steve Richardson Double Bass / Bass Guitar
  • Mr Michael Wilson BMus (Hons) Dip ABRSM Woodwind and Piano
  • Mrs Emily Young BA (Hons) PGdip Cello

Support Staff

Finance Bursary
  • Mr Christopher Finill BSc (Hons) Chartered Accountant Finance Bursar
  • Mrs Joanna Wichman BSc (Hons) Assistant Finance Bursar
Operations Bursary
  • Mr Keith Stacey Operations Bursar
  • Ms Rachel Harris Assistant Bursar (HR & Operations)
Registrar
  • Mrs Jane Hopwood
Head’s P.A. and Clerk to the Governors
  • Mrs Jenny Monk
Receptionist / Office Administration
  • Ms Victoria Britton
  • Mrs Jacqui Browning
Marketing Coordinator & Examinations Officer Assistant
  • Miss Emma Vernon BA (Hons)
Facilities
  • Mr Jim Young Facilities Manager
  • Mr Stephen Petch Facilities Assistant  
Network Manager
  • Mr Andrew Charlton
School Nurses
  • Mrs Chloe Sarjant BSc (Hons) RGN Lead Nurse
  • Ms Maya Garside RGN 
School Counsellor
  • Mrs Alison Colvile BA (Hons) MBACP (Accred)
Catering 
  • Holroyd Howe
Grounds
  • Mr Oliver Riches Head Groundsman
  • Miss Kelly Gourlay  Grounds Assistant
Domestic
  • Mrs Joy Mitchell Cleaning Supervisor